Body Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler ve Öneriler

Son zamanlarda body sporu ile ilgilenenlerin sayısı çok arttı ama bilinçsizlik de aynı şekilde artış gösterdi. İşte body yapanlar için tavsiyeler.


Düzenli olun

Düzenli olun

Eğer bu sporda başarılı olmak ve iyi yerlere gelmek istiyorsanız, spor günlerinizi sakın aksatmayın. Bu bütün spor dallarının altın kuralıdır. Hiçbir bahane üretmeyin. Antrenman günlerinizi kesinlikle aksatmayın.

Kas gruplarının hiçbirini ihmal etmeyin

Kas gruplarının hiçbirini ihmal etmeyin

Unutmayın ki Ulisses gibi dengeli ve harika bir vücuda sahip olmak istiyorsanız, bütün kas gruplarınızı çalıştırmalı ve hiçbirini ihmal etmemelisiniz. Biceps ile bacağın öneminin hiçbir farkı yoktur. Bütün kasların önemi aynıdır.

Natural Olun

Natural Olun

Yine Ulisses'i örnek vermemiz gerekecek ama eğer şişme bir kas istemiyorsanız tamamen natural olun. Protein, aminoasit, karbonhidrat hapı veya tozu asla kullanmayın. Unutmayın ki bir protein hapının %5'i size kas olarak gelirse, %95'i de böbrek taşı gibi birçok hastalığa sebep olabilir.

Antrenörünüzle veya hocanızla konuşun

Antrenörünüzle veya hocanızla konuşun

Özellikle yeni başlayanlar için bu çok önemlidir. İşi bilen biriyle sürekli iletişim halinde olun. Bir sorununuz varsa sorun öğrenin. Bunu yaparken aynı şeyi birkaç kişiye sorun. Çünkü herkes, her şeyi tam olarak bilemez.

Merak edin ve araştırın

Merak edin ve araştırın

Eğer istediğiniz cevabı insanlardan alamadıysanız, internette araştırın. Body ile ilgili bir dünya bilgi ve onlarca forum var. İstediğiniz bilgiye ulaşacağınıza emin olabilirsiniz.

Sınırlarınızı zorlayın

Sınırlarınızı zorlayın

Her antrenmanda sürekli kaldırabileceğiniz maksimum ağırlığı kaldırın. Çünkü unutmayın ki kas gelişimi, maksimum ağırlık kaldırarak kas liflerini yırtarak oluşur. Yırtılan kaslar protein yardımıyla kendilerini yenilerken, daha büyük yeniler ve kaslar büyür.

Her besinden tüketin

Her besinden tüketin

Unutmayın body'de proteinin önemi çok büyüktür. Ama bunun yanında kasılmaları önlemek için magnezyum, enerji için karbonhidrat ve vücuda gerekli olduğu kadar da yağ alın.

Günlük besin ihtiyacınızı bilin

Günlük besin ihtiyacınızı bilin

Kilonuza, yaşınıza, boyunuza göre günlük besin ihtiyacınızı belirleyin ve buna göre beslenin. Ortalama bir body’cinin kilo başına 1,5 ila 2 gr protein alması gerekir.

Hırsınızı kaybetmeyin

Hırsınızı kaybetmeyin

Sakın hırsınızı kaybetmeyin. İlk günkü hevesinizi koruyun. Çünkü bir kere kaybederseniz, bir daha toparlayamayabilirsiniz ve spor hayatınız bitebilir.

Emoji ile tepki ver!
Çok İyi Çok İyi
0
Çok İyi
Bayıldım! Bayıldım!
0
Bayıldım!
Ben Şok! Ben Şok!
0
Ben Şok!
Güzel Güzel
0
Güzel
Çok Üzücü... Çok Üzücü...
0
Çok Üzücü...
Kızgın! Kızgın!
0
Kızgın!

log in

reset password

Back to
log in