Dünden Bugüne Görsellerle Pro Evolution Soccer

Fifa'nın alternatifsiz futbol oyunu olduğu yıllarda karşımıza çıktın Pro Evolution Soccer.


Goal Storm

Goal Storm

İlk defa 1996 yılında PES'in ilk versiyonuyla tanıştık. Tabi o zamanlar adı Goal Storm olan bu oyun Japonya ve Asya'da World Soccer Winning Eleven adıyla çıkmıştı.

International Superstar Soccer / Goal Storm 97

International Superstar Soccer / Goal Storm 97

Konami, 1997 yılı Haziran ayında karşımıza bu sefer ISS Goal Storm 97'yi çıkarmıştı. Konami'nin futbol oyunları serisindeki en büyük dikkat çekici nokta, Batı avrupa ve Amerika'da yayınlanan oyunlar ile Japonya ve Asya'da yayınladığı oyunların içerikleri aynı da olsa farklı isimlerde olmasıydı. Japonya ve Asya'da bu oyun Winning Eleven 97 olarak piyasaya çıkmıştır.

ISS Pro 98

ISS Pro 98

Konami yöneticileri Batı Avrupa ve Amerika'da çıkacak olan Pes oyunları için isim bulma konusunda halen daha uzlaşabilmiş değiller çünkü 96 yılı ile 1998 arasında geçen bu iki senede oyunumuz üçüncüye ismini değiştirdi. Aynı durum Asya ve Japonya'da da aynı şekilde. Çünkü doğu piyasasında oyun bu kez Winning Eleven 3 olarak çıktı.

ISS Pro Evolution

ISS Pro Evolution

Evet, Soccer var, Pro var, Evolution var ama halen daha PES olamadı oyunumuz. Oyunun Asya karşılığı ise istikrarlı, Winning Eleven 4

ISS Pro Evolution 2

ISS Pro Evolution 2

Bu kez istikrar yakalanmış ve isimde karar verilmiş gibi duruyor. Serimiz Pro Evolution Soccer olmadan önceki son oyununu 2000 yılında çıkarıyor. Asya'da ise işler yine karışmış durumda, oyunun adı World Soccer Jikkyou Winning Eleven 2000: U-23 Medal Heno Chousen. Yalnız oyun ISS PE 2'den farklı olarak 2001 yılında çıkıyor.

Pro Evolution Soccer Efsanesi doğuyor: PES 1

Pro Evolution Soccer Efsanesi doğuyor: PES 1

Bu sefer Konami dikiş tutturmayı başarmış ve 2001'den itibaren PES artık PES olmuş ancak Kuzey Amerika'da oyunlarımız 2008 yılına dek World Soccer Winning Eleven olarak sürecek. Bu oyun World Soccer Winning Eleven 5.

PES 2

PES 2

2002 dünya Kupası pek çok futbol izleyicisi tarafından unutulmazdır. PES 2'de de bu atmosfer başarılı bir şekilde yakalanmış. Kuzey Amerika'da World Soccer Winning Eleven 6 International da raflardaki yerini almıştı böylelikle.

PES 3

PES 3

2003 yılında çıkan bu oyunumuz yeni nesil PES'in ayak seslerini duyabileceğimiz türde.

PES 4

PES 4

Grafikler, oyun motoru vb. ile Pes 3 ile pek de farklı olmayan oyunumuz 2004 yılında piyasaya çıktı.

PES 5

PES 5

2005 yılında çıkan oyun serinin önceki oyunlarından farklı değil. O yüzden Fifa'nın ezici üstünlüğü 2008 yılına dek sürecek.

PES 6

PES 6

2006 yılında piyasaya çıkan bu oyun benim kişisel favorim. Eski tip PES oyunlarının son temsilcisi

Bir Devrim: PES 2008

Bir Devrim: PES 2008

Artık dünyanın her yerinde oyun PES! Bundan sonra günümüz de dahil olmak üzere farklı isimlerle oyunlar çıkmayacak. Kafa karışıklığının bittiği bu yıl, PES'in Fifayı domine edişini izleyeceğiz. Ayrıca Konami'nin oyunları bir yıl önden çıkarma geleneğinin başladığı yer de burası. Oyunun piyasaya çıkış tarihi 2007

PES 2009

PES 2009

Artık Fifa Pes'in baskısını kabul ediyor ve her yerde 2014 yılına dek PES oynanıyor.

PES 2010

PES 2010

Futbolun da en eğlenceli olduğu yıllardan biri. dünya'da Messi mi Ronaldo mu tartışmaları başlamış ve Pes bize inanılmaz bir el classico deneyimi yaşatmaya başlamıştır.

Hareketlerde Devrim! Pes 2011

Hareketlerde Devrim! Pes 2011

oyun grafiği artık değişmiş, formation settingste istediğimiz ayarlamaları özgürce yapabiliyor, kendi taktiğimizi oluşturabiliyoruz. Bu da yetmezmiş gibi artık konsol komutlarını kullanarak pek çok farklı artistik çalım hareketi yapabiliyoruz. Yayın yılı 2010

Daha Gerçekçi Hareketler: PES 2012

Daha Gerçekçi Hareketler: PES 2012

Pes 2011'de hemen her hareketi hemen her futbolcunun yapabilmesi birazcık can sıkıcı hal gelmişti. Yapımcılar da bunu fark etmiş olacak ki, hareketlere gerçekçilik katmaya karar verdiler. Artık kafasına göre her futbolcu her hareketi yapamayacak, yetenek kartı olanlar yalnızca güzel hareketler yapabileceklerdir. Bununla beraber artık Master Leauge ve Become A Legend modlarının yanına bir seçenek daha eklenmişti: Kulüp Başkanlığı! Artık Pes'te Kulüp başkanı da olabilecek, istediğiniz kadroyu, teknik direktörü, atayabilecek, isterseniz maçları oynayacak isterseniz skipleyebileceğiniz bir seçenek vardı.

PES 2013

PES 2013

PES 2012'nin replikası olan bu oyunda çok bir değişiklik olmamakla beraber, artık ikinci bir adamı da aynı anda kontrol edebilmeye başladık. Peki bu özellik PES serisini kurtarmaya yetti mi? Hayır. Belki de serinin en keyif veren son oyunu olarak hafızlarımızda kaldı ve bu başarısızlık neticesinde Fifa'yı da artık piyasaya yeniden ortak etti.

Ağır Eleştiriler: PES 2014

Ağır Eleştiriler: PES 2014

Çıktığı dönemde, 'langırt oynarım en azından grafikleri daha iyi!' benzeri tepkiler alan PES 2014 artık piyasadaki egemenliğini yitirmiş ve yerini yavaş yavaş Fifa'ya bırakmaya başlamıştı. Seri çıktığından beri lisans sorunları bulunan Konami şirketi, bu oyunla beraber ilk defa Şampiyonlar Ligi lisansı almıştır.

Çöküş: PES 2015

Çöküş: PES 2015

PES yıllarca çok sevilerek oynanmasına rağmen artık bitmiş bir oyun imajı çizmeye başladı. Bunca yıl süren piyasa egemenliğini 2014 yılında Fifa serisine tekrar kaptıran PES serisi, artık ne yapsa nafileydi. Ligleri genişletti, alt ligler koydu ama çöküşün önüne geçemedi.

Kabulleniş: PES 2016

Kabulleniş: PES 2016

UEFA Şampiyonlar Ligi, UEFA Avrupa Ligi, UEFA Süper Kupası, Asya Şampiyonlar Ligi, Copa Libertadores ve Sudamericana kupalarının lisansını almış olsa dahi Konami'nin isim hakları konusunda başı çok ağrımış ve bu sorun bu oyunda da sürmüştür. Artık Fifa eski günlerine geri dönmüş ve PES arada sırada geçmişin hatrına saygı duyulan bir oyun haline gelmiştir. Ayrıca bu oyun, Japonya ve Güney Kore ülkelerinde yine, Winning Eleven 2016 olarak piyasaya çıkmıştır.

Efsane Geri mi Geliyor? PES 2017

Efsane Geri mi Geliyor? PES 2017

Pes ufak bir atak yapıp yeni özellikler eklese de henüz beklediği başarıyı yakalamış değil. Geliştirilmiş paslaşma, gerçekçi dokunuş, geliştirilmiş kalecilik ve top kontrolü gibi özellikler oyunu kurtarmaya yetecek mi bilinmez ancak şu ana kadar PES'in yarışa havlu atmadığını bizlere gösteriyor. Bakalım önümüzdeki yıllarda efsane tekrar eski ihtişamlı günlerine dönebilecek mi? Bu rekabet en çok biz oyunculara yarayacak elbette.

Emoji ile tepki ver!
Çok İyi Çok İyi
0
Çok İyi
Bayıldım! Bayıldım!
0
Bayıldım!
Ben Şok! Ben Şok!
0
Ben Şok!
Güzel Güzel
0
Güzel
Çok Üzücü... Çok Üzücü...
0
Çok Üzücü...
Kızgın! Kızgın!
0
Kızgın!

log in

reset password

Back to
log in