Kore ve Türk Dizileri Arasındaki Klişeleşmiş Farklar

Azımsanmayacak izleyici kitlesiyle adından söz ettiren Kore dizilerini bizim dizilerimizden ayıran en temel farklar neler?


1. Erkek Adam Sorunsalı

Erkek Adam Sorunsalı

türk dizilerinde erkekler ağlamaz arkadaş, ağlarsa erkek adam olmaz. Kore dizilerinde erkeklerin ağlama sahneleri daha çok görülür ki bu da kızları 'ayyy canım yaa kıyamam ne tatlı buu' moduna sokar.

2. Yaş Sorunsalı

Yaş Sorunsalı

türk gençlik dizilerinde 30 yaşında aktörler görürüz. Kore dizilerinde bu durum söz konusu değil. Kızların neden kore dizilerini daha çok sevdiği aşikar…

3. Bağlılık Konusu

Bağlılık Konusu

Kore dizilerinde başröldeki güzel kızımız erkeklere hep mesafelidir, sevdiği varsa ona olan aşkı hemen bitmez; daldan dala konmaz. türk dizilerinde kızlarımız maşallah ordan oraya… Bkz: Kavak Yelleri

4. Hedefler/Hayaller

Hedefler/Hayaller

Kore dizilerinde genellikle işlenen temada karakterlerin hep ulaşmak istediği hedefleri vardır,kariyer sahibi olmak, okumak, kendini geliştirmek… türk dizilerinde genellikle aile içindeki dram, arkadaş ortamındaki komik durumlar işlenir durur.

5. Kültür Şoku

Kültür Şoku

Kore dizilerinde aile içi bağlar, kültürleri çok iyi anlatılır. Örneğin yaşlılara, aileye saygı. türk dizilerinde hep bi asilik; tabiiri caizse Amerikan özentisi bir gençlik görürüz.

6. Hep bir oyun

Hep bir oyun

türk dizilerindeki entrikayı Kore dizilerini geçelim, başka dizilerde de görme şansımızın olacağını sanmıyoruz.

7. Oyunculuk

Oyunculuk

Bu konuda türk dizileri vurdu gol oldu. Öyle reytingi düşük dizilerden bahsetmiyoruz. Ezel denince Suskunlar denince gözünüzün önüne gelen oyunculuğu Kore dizilerinde göremezsiniz.

Emoji ile tepki ver!
Çok İyi Çok İyi
0
Çok İyi
Bayıldım! Bayıldım!
3
Bayıldım!
Ben Şok! Ben Şok!
3
Ben Şok!
Güzel Güzel
2
Güzel
Çok Üzücü... Çok Üzücü...
0
Çok Üzücü...
Kızgın! Kızgın!
1
Kızgın!

log in

reset password

Back to
log in